• Başkan'dan

3 yılı Başkan Yardımcısı olmak üzere 5 yıl Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptığım DEİK’te, 22 Eylül 2017 tarihi itibarıyla Başkanlık görevini Ömer Cihad Vardan Başkan’dan devralmış bulunuyorum.

Öncelikle, bu göreve beni layık gören Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’ye ve bu kararı destekleyen Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerimi arz ederim.

Merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın kurdurduğu, ülkemizin dış ekonomik ilişkilerinde çok önemli bir misyon üstlenen DEİK’te, geçmişten bugüne kadar görev yapan tüm Başkanlara, Yönetim Kurulu Üyelerine, İş Konseyi Başkan ve Üyelerine, Profesyonel Kadromuza, DEİK’e gerekli desteği sağlayan Bakanlarımıza, Başbakanlarımıza, Cumhurbaşkanlarımıza teşekkür ediyor, vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum.

Bir teşekkürüm de, görevi devraldığım ve 3 yıl boyunca Başkanlık görevini başarıyla yürüten Ömer Cihad Vardan Başkanıma. Kendisine, gerek Yönetim Kurulu Üyesi ve Denetleme Kurulu Üyesi, gerekse Başkanlığı süresince yaptığı çalışmalar için şahsım ve DEİK adına teşekkür ediyor, bundan sonraki çalışma hayatında başarılar diliyorum.

Yönetim Kurulumuz ve İş Konseylerimizle birlikte, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, amacımız; Ekonomi Bakanlığımızın koordinasyonunda ve ülkemizin hedefleri doğrultusunda, milletimizin refah ve mutluluğunun artması, ülkemizin uluslararası alanda daha da etkin olması ile evlatlarımızın geleceğinin daha yaşanabilir ve daha adil bir dünyada devam etmesi için var gücümüzle çalışmak olacaktır.

Yeni görevim sebebiyle muhtelif şekillerde samimi tebrik ve dualarını ileten tüm dostlarıma, büyüklerime içtenlikle teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Nail OLPAK

1961 yılında Burdur İbecik’te doğan Nail Olpak, 1977 yılında Aydın Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesini bitiren Olpak, yüksek lisansını Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Enerji alanında tamamladı.

İş hayatına Umar Makina A.Ş.’de başlayan Olpak, Özgün A.Ş.’de yürüttüğü Fabrika Müdür Yardımcılığından sonra, Cankurtaran Holding A.Ş. bünyesinde faaliyet gösteren EsemElektrik Sayaçları A.Ş.’de Proje Müdürü olarak göreve başlayıp, Holdingin muhtelif kademelerinde üst düzey yöneticilik yaptı, 2000 yılının sonuna kadar Cankurtaran Holding A.Ş. Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

Daha sonra kendi isteğiyle görevinden ayrılan Olpak, önce NORA Elektrik Malzemeleri A.Ş yi, daha sonra da PAK YATIRIM A.Ş.’yi kurdu. Nail Olpak halen, her iki şirketin de Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

Nail Olpak, MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) 5. dönem Genel Başkanı ve MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Başkanı, IBF (Uluslararası İş Forumu) Başkan Vekili, DEİK (Dış Ekonomik İşler Kurulu) Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi, DTİK (Dünya Türk İş Konseyi) Başkanı, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) Yönetim Kurulu Üyesi, YOİKK (Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu) Üyesi, B20 Türkiye Yürütme Kurulu Üyesi, İTO (İstanbul Ticaret Odası) Meclis Üyesi, İDTM (İstanbul Dünya Ticaret Merkezi) Yönetim Kurulu Üyesi, ENVERDER (Enerji Verimliliği Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi, MMG (Mimarlar Mühendisler Grubu) üyesi olarak da görev yapmıştır.

Nail Olpak, halen aşağıdaki görevleri sürdürmektedir;

-DEİK, Dış Ekonomik İşler Kurulu, Yönetim Kurulu Başkanı

-DEİK, Dış Ekonomik İşler Kurulu, İcra Kurulu Başkanı

-DTİK, Dünya Türk İş Konseyi Başkanı

-Bilişim Vadisi Yönetim Kurulu Başkan Vekili

-Türk Japon Üniversitesi Kurucu Heyeti Üyesi

-Kandilli Kulübü Kurucu Mütevelli Heyeti Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili

-Huzur Hastanesi Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi

-İGETEV (İnsan Gelişimi ve Toplumsal Eğitim Vakfı) Mütevelli Heyeti Üyesi

-MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) Yüksek İstişare Heyeti Üyesi

Nail Olpak’a, Ahi Evran Üniversitesi ve Mehmet Akif Ersoy Üniversiteleri tarafından Uluslararası İlişkiler dalında Fahri Doktora unvanı verilmiştir.

Evli ve birisi Mimar, diğeri Mekatronik Mühendisi iki erkek çocuk babası olan Nail Olpak, çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

KANADA’DAN GELEN GENİŞ İŞ HEYETİ YENİ İŞBİRLİKLERİNİ ARAŞTIRIYOR

KANADA'DAN GELEN GENİŞ İŞ HEYETİ YENİ İŞBİRLİKLERİNİ ARAŞTIRIYOR

DEİK ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye-Kanada İş Konseyi 14'üncü Ortak Yıllık Konferansı, 100 kadar Kanadalı ve Türk iş insanının katılımı ile 10 Ekim 2017 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Madencilik, enerji, ileri teknolojiler ve inşaat sektörlerinde potansiyel işbirliklerinin ele alındığı konferans kapsamında ekonomik ilişkilerin gelişime açık yönleri ele alındı. Konferansa 25 Kanadalı üst düzey özel sektör temsilcisi katıldı. Konferans, DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK/Türkiye-Kanada İş Konseyi Başkanı Osman Okyay, Kanada Ankara Büyükelçisi Chris Cooter, Kanada İstanbul Başkonsolosu Ulric Shannon, Toronto Belediye Başkan Yardımcısı Denzil Minnan-Wong, Kanada-Türkiye İş Konseyi Direktörü Mike Ward'ın katılımları ile gerçekleştirildi.

Kanada Tabii Kaynaklar Bakanı James Gordon Carr, video mesaj ile katıldığı konferansta, iki ülke ekonomik ilişkilerinin yaklaşık üçte birinin tabi kaynaklara ilişkin faaliyetlerden kaynaklandığını açıkladı. Bakan Carr, Kanadalı yatırımcıların Türkiye piyasasında elektrik, doğalgaz, altyapı projeleri, güneş enerjisi, biyokütle, rüzgar ve hidroenerji alanlarında araştırmalar yapmakta olduklarını belirtti. Bakan Carr, "Güçlü bir işbirliğinin gerçekleştirilmesi için hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum" dedi.

DEİK Başkanı Nail Olpak, Kanada'nın kuruluşunun 150'nci yılının, ikili iş konseylerinin de 15'inci yılının kutlandığını hatırlattı. Kanada iş çevreleri ile sürdürülebilirlik çerçevesinde ilişkilerde gelinen noktaya dikkat çeken Olpak, "Çok yakın zamanda Kanada ve AB arasında Uzun Süreli Ekonomik ve Ticari İşbirliği Anlaşması imzalandı. Bu anlaşma sayesinde gümrük vergileri  yüzde 98 oranında kaldırılmakta ve ticaret hacminde 11 milyar Avroluk bir artış beklenmekte. Bildiğiniz üzere Türkiye ve AB 1996 yılında hayata geçirilen Gümrük Birliği ile birbirine ticari anlamda entegre olmuş ve Avrupa Birliği Türkiye'nin bir numaralı ticari ortağı haline gelmiştir. Türkiye'nin bahsi geçen anlaşmaya veya TTIP anlaşmasına parallel görüşme yapmasına izin verilmemekte. Bu nedenle Türkiye bu ‘büyük anlaşmalardan' zarar görmekte. Dünya ticaretinin kurallarının hızla değiştiği günümüzde DEİK olarak bizler, Türkiye ve Kanada arasındaki güçlü potansiyele istinaden doğrudan yatırım ilişkileri üzerinden ilerlemeli ve  iki tarafın ilişkilerini güçlendirmeliyiz. Bu anlamda Kanadalı dostlarımızdan süreci hızlandırmalarını bekliyoruz. Bizim gibi iş insanları ufak bir fırsat yakalayıp uygulamaktan başka birşey yapmıyoruz. Kanadalı ana aktörler iş insanları burada aramızda, bundan yararlanmalıyız"dedi.

DEİK/Türkiye-Kanada İş Konseyi Başkanı Osman Okyay, Türkiye ekonomisinde hedeflerin gerçekleştirilmesi adına uygulanan teşvik programlarına ve Orta Vadeli Program'a atıfta bulundu. Okyay, Türkiye ekonomisinin 2003-2016 yılları arasında ortalama yüzde 5,6 büyüdüğüne dikkat çekti ve önümüzdeki 5 yıllık süreçte yüzde 5,3 ekonomik büyüme beklentisini açıkladı. İş Konseyi Başkanı Okyay, inovasyon ve teknoloji yatırımlarının hızla sürdürülmesi halinde Kanada ile havacılık, inşaat, madencilik, elektrikli araçlar, bilgi teknolojileri gibi alanlarda ileri düzeyde işbirliği gerçekleştirilebileceğini vurguladı. Türkiye'de hali hazırda uygulanan genel yatırım teşvikleri, bölgesel teşvikler ve stratejik yatırımlara yönelik teşvikler sayesinde 100 milyar ABD Dolarının üzerinde gerçekleşen yabancı yatırımın bu sayede daha da artacağını öngördü. Okyay, Kanada ile yapılması planlanan işbirliklerinde savunma sanayinin, 60 milyar ABD Dolarlık bir iş hacmi ile büyümenin fırsat teşkil ettiği alanlardan biri olduğunu belirtti.  Okyay, "Kanada en önemli ticaret ve yatırım ortaklarımızdan biri olmasına rağmen maalesef iki ülke arasındaki potansiyeli gerçekleştiremedik. 1999'dan bu yana karşılıklı ticaret 4 katına çıkmakla birlikte, iki ülke arasındaki sinerjiden faydalanmalı ve ilişkilerimizi geliştirmeliyiz. Türkiye yakın dönemde sunduğu avantajlar ve yüksek ekonomik büyümesi ile Kanadalı şirketlerin dikkatini çekmeye başladı" dedi.  

Kanada Ankara Büyükelçisi Chris Cooter,son yıllarda Türkiye'de gündemde olan olağanüstü hal, darbe girişimi, terör gibi kavramların yatırımcılar açısından belirleyici olduğuna dikkat çekti. Eğitim alanında Türk öğrencilerin Kanada'yı tercih etme oranının çok yüksek olduğunu hatırlatan Cooter, Türkiye'nin Kanada açısından önemli bir potansiyeli temsil ettiğini belirtti. Kanada'nın Türkiye'de önemli bir tarım misyonu olduğuna vurgu yapan Cooter, Moody's ve Fitch gibi kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'ye ilişkin notlarını tekrar yükseltmeye başladıklarını da hatırlattı. Türkiye açısından belirsizlik ortamının iyileştirilmesi gerektiğini belirten Cooter, "Türkiye'nin ticari ekspertizini yanımıza alarak Orta Asya'ya yönelebiliriz. Ha keza Türkiye Güney Amerika için bizimle işbirliği yapabilir. Gemi inşaası, sağlık, tarım, enerji gibi pek çok alanda büyük işbirlikleri yapabiliriz. Uzun vadede aşamayacağımız bir engel yok. İki ülke iş imkanlarının daha büyük çalışmalarla sürdürülmesi gerekir" dedi.

Kanada İstanbul Başkonsolosu Ulric Shannon, Kanada tarafından Türkiye'ye karşı dayanışma mesajlarının her zaman dile getirilmekte olduğunu, Kanada tarafından bakıldığında 2,5 milyar ABD Dolarlık yıllık ticaret hacminin, iki ülke potansiyeli dikkate alındığında gerçekten çok düşük olduğunu söyledi. Avrupa'da, ABD'de ve Türkiye'nin ikili ilişkilerinde yaşanan gelişmeler düşünüldüğünde bu durumun Kanadalılar için bir fırsat olduğunu vurgulayan Shannon,  "Bazı sektörlere odaklandık. Tarım, altyapı, madencilik, sağlık, bilişim gibi alanlara odaklandık ki maksimum fayda sağlayalım. 3 hafta önce hayvancılık ve hayvan genetiği ile ilgili bir heyet Kanada'dan Ankaraya geldi. Ayrıca 18 Kanada üniversitesinin katıldığı bir de tanıtım etkinliği gerçekleştrildi" dedi. DEİK ile işbirliğinin öncelikleri arasında ilk sırada olduğunu ifade eden Shannon, Türkiye'nin tanıtımının yapılmasının diyalog ile olacağını ve artırılması gerektiğini vurguladı.

Kanada-Türkiye İş Konseyi Direktörü Mike Ward, uzun zaman sonra Türkiye'ye gelen  en geniş kapsamlı Kanada heyetinin madencilik, gıda, inşaat, enerji, ileri teknolojiler alanlarında işbirliklerini araştırmaya yönelik olarak organizasyon kapsamında katılım gösterdiğine dikkat çekti. DEİK tarafından 2016 yılında yüksek profilli bir iş heyeti ile Kanada'ya gerçekleştirdiği ziyaretin etkisinin büyük olduğunu hatırlatan Ward,  "Kanadalılara çağrıda bulunmalıyız. Türkiye'nin potansiyelini ilaç, demiryolu, enerji, ileri teknolojiler, inşaat gibi hemen her sektörde görmeliler. Hem Kanada Hükümetinden hem de Türk Hükümetinden karşılıklı üst düzey ziyaretlerin kısa zaman içerisinde gerçekleştirilmesi, ticaret hacmini ciddi oranda artıracaktır" dedi.

Türkiye- Kanada Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı-2016)

Toplam dış ticaret hacmi:  1,7 milyar ABD Doları

Türkiye'den  Kanada'a yapılan ihracat:  730 milyon ABD Doları

Başlıca ihracat kalemleri: Kabuklu meyveler, yolcu, gezinti gemileri, feribotlar, yük gemileri, cilalı veya sırlı seramikten döşeme veya kaplama karoları ve kaldırım taşları, demir veya çelikten inşaat ve inşaat aksamı, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar.

Türkiye'nin  Kanada'dan  yaptığı  ithalat: 1 milyar ABD Doları

Başlıca ithalat kalemleri:Kuru baklagiller, taşkömürü, dökme demir, buğday ve mahlut, altın, demir cevherleri ve konsantreleri.

Dış ticaret dengesi: Kanada lehine  333 milyon ABD Doları

 

İlgili Dökümanlar

İlgili Resimler

DEİK BAŞKANI NAİL OLPAK: “ABD İLE GENİŞ BİR PERSPEKTİFTE DİYALOG SÜRDÜRÜLDÜKÇE ENDİŞELERİN BOYUTU AZALACAKTIR”

DEİK BAŞKANI NAIL OLPAK: "ABD ILE GENIŞ BIR PERSPEKTIFTE DIYALOG SÜRDÜRÜLDÜKÇE ENDIŞELERIN BOYUTU AZALACAKTIR"

"ABD'nin Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan, Türkiye'den yapılan vize başvurularının süresiz olarak durdurulduğu yönündeki açıklama siyasi bir hamle olarak algılanmalıdır. Bu hamlenin ekonomik boyuta taşınmaması için ekonomik aktörler yoğun çaba göstermelidir. Bu noktada Türk iş dünyası olarak, ekonomik bir kırılganlık beklentisi oluşturmadan, Hükümetimizin izlemekte olduğu siyasi ve ekonomik politikalara güvenmemiz ve çıpa olarak alınan ekonomik kararlara uygun bir tavır izlememiz gerekmektedir. Türkiye'nin her türlü gelişmeyi diplomatik diyalog ile çözümleyeceğine inancımız tamdır. Milli önceliklerimizi değerlendiren kararlarda biz de Türk iş dünyası olarak Hükümetimizin yanındayız. ABD ile geniş bir perspektifte diyalog sürdürüldükçe endişelerin boyutu azalacaktır."

DEİK’TE BAYRAK DEĞİŞİMİ

DEİK'TE BAYRAK DEĞİŞİMİ

Ekonomi Bakanlığı tarafından 23 Eylül 2017 Cumartesi günü yapılan açıklama ile, DEİK'in 2014 yılındaki dönüşüm sürecinde görev alan ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 3 yıldır yürüten Ömer Cihad Vardan'ın yerine, DEİK'in 3 yıl Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve İcra Kurulu üyeliğini üstlenen Nail Olpak'ın getirilmesine karar verildi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci konuyla ilgili değerlendirmesinde, Türkiye'nin dış ekonomik ilişkilerini özel sektör-kamu iş birliği ve tüm paydaşların katkılarıyla eş güdümlü yönetmek üzere tasarlanan DEİK'te 2014 yılından bu yana yeniden yapılanma sürecine yönelik faaliyetlerin devam ettirildiğini vurguladı. Zeybekci, DEİK Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 3 yıl sürdüren Vardan'a şahsı ve Bakanlığı adına teşekkür ederek, bundan sonra üstleneceği görevlerde başarı diledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın destekleri ile güçlenen DEİK'in tüm Kurucu Kuruluşlar için önemli bir platform olduğunu belirten Zeybekci, birçok sivil toplum örgütü ve kuruluşta önemli görevleri son derece başarılı bir şekilde yerine getiren Nail Olpak'ınDEİK'te de önemli hizmetler yapacağına inandığını kaydetti. 

Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen Olpak, yeni görevlendirme için teşekkürlerini iletti ve DEİK'te aldığı görevin önemine vuru yaptı. Olpak, "Öncelikle, bu göreve beni layık gören Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci'ye ve bu kararı destekleyen Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerimi arz ederim. Yönetim Kurulumuz ve İş Konseylerimizle birlikte, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, amacımız; Ekonomi Bakanlığımızın koordinasyonunda ve ülkemizin hedefleri doğrultusunda, milletimizin refah ve mutluluğunun artması, ülkemizin uluslararası alanda daha da etkin olması ile evlatlarımızın geleceğinin daha yaşanabilir ve daha adil bir dünyada devam etmesi için var gücümüzle çalışmak olacaktır" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 27 Eylül 2017 Çarşamba günü gerçekleştirilen DEİK Yönetim Kurulu toplantısına katılarak yeni dönemde DEİK'in yürüteceği stratejik çalışmalara ilişkin Yönetim Kurulu'nu bilgilendirdi. 

RUANDA KABİNE İŞLERİ BAKANININ DEİK ZİYARETİ

RUANDA KABİNE İŞLERİ BAKANININ DEİK ZİYARETİ

Ruanda Kabine İşleri Bakanı ve Ruanda Kalkınma Heyeti İcra Kurulu Başkanı Clare Akamanzi ile Yuvarlak Masa Toplantısı, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak ev sahipliğinde 25 Eylül 2017 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Ruanda Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunziza'nın da katıldığı toplantıya, Ayakkabı Sanayicileri Derneği'nin yanısıra ayakkabı, mobilya ve inşaat gibi pek çok sektörde faaliyet gösteren firmaların üst düzey temsilcileri katıldı.

Ruanda Kabine İşleri Bakanı ve Ruanda Kalkınma Heyeti İcra Kurulu Başkanı Clare Akamanzi, dinamik ekonomisi ile Türkiye'nin ekonomik ve ticari işbirliği noktasında Ruanda için önemli bir ülke olduğunu vurguladı. Ruanda'nın olası işbirlikleri ve Gümrük Birliği ile sadece Ruanda'ya değil, Doğu Afrika'ya da açılan bir kapı olabileceğini vurgulayan Akamanzi,  mobilya ve özellikle ayakkabıcılık sektörleri başta olmak üzere, Türkiye ile Ruanda arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve yatırımların artırılması temennisinde olduğunu söyledi. Toplantının açış konuşmalarının ardından, katılım gösteren firmalar kendilerini tanıttılar ve görüşmeler gerçekleştirildi.