• TÜRKİYE - NİJERYA İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - NİJERYA İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2011
Türk Tarafı Başkanı: Osman Aksoy
Firma ve Ünvanı: Hayat Holding A.Ş.
Karşı Kanat Kuruluşu: Nijerya Ticaret, Sanayi, Madenler ve Tarım Odaları Birliği
Karşı Kanat Başkanı: Alaba Lawson

DEİK /Türkiye-Nijerya İş Konseyi iki ülke arasında mevcut işbirliği potansiyelinin değerlendirilmesi, ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine yönelik bir platform oluşturulması amacıyla 2011 yılı Ocak ayında kurulmuş ve 2-4 Ekim 2012 tarihlerinde Lagos'da gerçekleştirilen Uluslararası Hazır Giyim Fuarı vesilesiyle 2 Ekim 2012 tarihinde fuar programı kapsamında düzenlenen törenle İş Konseyi Kuruluş Anlaşması imzalanmıştır.

İş Konseyi iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşmasının imzalanması başta olmak üzere imzalanan ancak hala yürürlüğe girmeyen Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması'nın yürürlüğe girmesi ve Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmasının imzalanması ile birlikte karşılıklı heyet ziyaretlerinin gerçekleştirilmesi yönündeki faaliyetlerini sürdürecektir.

İletişim

Barış Çuvalcı, 
İş Konseyi Bölge Direktörü
Tel: + 90 212 339 50 32
E-posta: bcuvalci@deik.org.tr

Akın Diblan
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 28
E-posta: adiblan@deik.org.tr

Evren Doğan,
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 51
E-posta: 
edogan@deik.org.tr

Saadet Gülmez, 
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 61
E-posta: sgulmez@deik.org.tr

İlkimeylül Biçer, 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 70
E-posta: ibicer@deik.org.tr

Talha Usluoğlu, 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 46
E-posta: tusluoglu@deik.org.tr

Aydan Er, 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 72
E-posta: aer@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

NİJERYA TİCARET SANAYİ MADENLER VE TARIM ODALARI BİRLİĞİ
Adres: 8A, Oba Akinjobi Road, G.R.A. Ikeja – Lagos, Nigeria
Tel: +234 176 12 0 99
E-posta: info@naccima.com
Web: www.naccima.com

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. ABUJA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Plot:333, Diplomatic Drive, Central Business District, Abuja
Tel: +234 8036488981
E-posta: embassy.abuja@mfa.gov.tr

T.C. ABUJA TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Adres: Plot 333, Diplomatic Drive, Central Business District, Abuja/ Nigeria
Tel: +234 803 648 89 81
E-posta: abuja@ekonomi.gov.tr

NİJERYA FEDERAL CUMHURİYETİ ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Uğur Mumcu Sokağı, No.56, 06700 G.O.P., Ankara
Tel: +90 312 448 10 77-78-79
E-posta: embassynigeriaturkey@yahoo.co.uk

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Osman Aksoy

Başkan

Hayat Holding A.Ş.

Hakan Özel

Başkan Yardımcısı

Armada Gemi Acenteliği Uls.Taş. ve Tur.Tic.Ltd.Şti.

Mehmet Kösekahyaoğlu

Başkan Yardımcısı

Adm Elektrik Dağıtım A.Ş.

Altuğ Akbaş

Üye

Kalekim Kimyevi Maddeler San. ve Tic. A.Ş.

Berkcan Salalı

Üye

Anadolu İsuzu Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Can Terliksiz

Üye

Superlit Boru Sanayi A.Ş.

Faruk Hacıbayramoğlu

Üye

Mirpain Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Hakan Özyürek

Üye

Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri A.Ş.

Mehmet Kılıçlar

Üye

Hatboru Plastik Boru Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

Muhammed Özdemir

Üye

Aktif İsı İsıtma Klima Doğalgaz San. ve Tic. A.Ş.

Savaş Tanyeri

Üye

Argela Yazılım ve Bilişim Teknolojileri ve Ticaret A.Ş.

Yakup Benli

Üye

Toyo Matbaa Mürekkepleri San. ve Tic. A.Ş.

Yavuz Selim Urkaç

Üye

Buser Enerji Dış Ticaret Ltd.Şti.

Yayınlar

Raporlar

Etkinlikler

TÜRKİYE - NİJERYA ORTAK TOPLANTISI , 31.7.2018

TÜRKİYE - NİJERYA ORTAK TOPLANTISI

DEİK/Türkiye-Nijerya İş Konseyi Başkanı Sn. Osman Aksoy başkanlığında, 31 Temmuz - 2 Ağustos 2018 tarihleri arasında Nijerya'nın Lagos ve Abuja kentlerine ziyaretlerde bulunuldu. Ziyarete Türkiye-İş Konseyi Yürütme Kurulundan Sn. Hakan Özel, Sn. Mehmet Kılıçlar ve TİM üyelerinden katılım gösterdi. T.C. Abuja Büyükelçimiz Sn. Melih Eren ve T.C. Abuja Ticaret Müşavirimiz Sn. Onur Akgül'ün destekleri sayesinde etkin bir program gerçekleştirildi.

Ziyaret kapsamında Nijerya özel sektörünü temsil eden kurum ve kuruluşlar ile toplantılar düzenlendi. Yapılan toplantılar arasında NACCIMA, AFREXIMBANK, ECOWAS ve Abuja Ticaret ve Sanayi Odası ile görüşmeler yer aldı.

Ziyaretin gündeminde Afrika Birliği ve T.C. Ticaret Bakanlığı iş birliğinde; Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonunda, 10-11 Ekim 2018 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek ikinci Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'na  Nijerya'nın özel sektöründen katılımcı sağlanması ve Türk muhataplarıyla yapıcı görüşmeler tesis edilmesine yönelik aşağıdaki hususlar gündeme geldi;

  • İş Forumun Finansal Oturumu'nda AFREXIMBANK'in Ticaret Finansı, İhracata Odaklı Yatırım Kredi programı, Tedarikçi ve Alıcı Kredi programı gibi konularda Türk özel sektörüne yönelik bilgilendirmede yapmak üzere bir panelist ile katılım sağlamasına, .
  • Düzenlenecek Türkiye-Afrika İş Forumunda AFREXIMBANK ile Türk Eximbank arasında MOU imzalanmasına buna bağlı olarak T.C. Abuja Ticaret Müşavirliği tarafından her iki bank arasında  temasılarda bulunmasına resmi bir yazı ile bildirilmesine,
  • Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ile yapılan görüşmede Birliğin Abuja Ticaret Müşavirliğimiz tarafından koordine ederek İş forumun hazırlıklarını yürütülmesine,
  • Son olarak Abuja Ticaret ve Sanayi odası ile yapılan toplantıda Türkiye ile Nijerya arasında ilişkileri güçlendirmeye yönelik etkinlikler düzenlenmesine,  her iki ülke işadamlarının hangi alanlarda ortaklıklar kurabileceklerine değindi. Türkiye'nin inşaat, çelik, otomotiv, turizm, serbest bölgeler, bankacılık, tekstil, giyim, tarım, enerji, mobilya, balıkçılık, gıda ve içecek gibi pek çok alanda güçlü bilgi birikimi ve tecrübesi olduğunu, bu alanlarda Nijerya'da yatırım  yapılabilirliğine değindi.  

İlgili Resimler

Nijerya PPP İş Delegasyonu Toplantısı, 12 Şubat 2016, River Plaza , 12.2.2016

DEİK PPP Komitesi ve İstanbul PPPCoE işbirliği ile 12 Şubat Salı günü 09.00-12.00 saatleri arasında, DEİK River Plaza’da “Nijerya PPP İş Delegasyonu”organizasyonu kapsamında Nijerya Federal Cumhuriyeti Havacılık Bakanı Sayın Hadi Sirika ve beraberindeki üst düzey heyet ağırlanacaktır. 

Anılan toplantıda Sayın Bakan Sirika’nın Altyapı İmtiyaz Düzenleme Komisyonu, Federal Havayolları Otoritesi kurumlarının yönetici ve direktörlerinden oluşan delegasyonunun Nijerya Federal Cumhuriyeti’nin PPP Projeleri için Yasal Düzenlemeleri ve Havacılık Sektöründeki Gelecek PPP Projelerinin sunumlarının ardından B2B ve H2H görüşmeleri yapılması planlanmaktadır. Toplantı programı ekte yer almaktadır. 

Nijerya- Türkiye arasındaki işbirliklerinin geliştirileceği organizasyonda, Nijerya’daki PPP proje fırsatları değerlendirilerek Türkiye’deki özel sektör temsilcileriyle paylaşılması planlanmaktadır. 

“Nijerya-Türkiye PPP İş Delegasyonu” toplantısına iştirak etmek isteyen üyelerimizin linkte (http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/137/6225) yer alan katılımcı formunu doldurmaları ve 100 TL miktarındaki katılım bedelini belirtilen hesap numaralarına yatırmaları gerekmektedir. Toplantı hakkında detaylı bilgi için DEIK (Nil Osmanoğlu, Tel: 0212 339 5020, E-posta: nosmanoglu@deik.org.tr) ile iletişime geçmeniz rica olunur.

İlgili Resimler