• TÜRKİYE - SOMALİ İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - SOMALİ İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2015
Türk Tarafı Başkanı: Ahmet Sami İşler
Firma ve Ünvanı: Albayrak Şirketler Grubu - Trabzon Liman İşletmeciliği A.Ş.
Karşı Kanat Kuruluşu: Somali Ticaret ve Sanayi Odası
Karşı Kanat Başkanı: Mahamud Abdi Ali Gabayre

DEİK/Türkiye-Somali İş Konseyi, 18 Eylül 2015 tarihinde, DEİK ile Somali Ticaret ve Sanayi Odası (SCCI) arasında imzalanan anlaşma ile kurulmuştur. DEİK/ Türkiye-Somali İş Konseyi, Türkiye'nin Somali ile ekonomik ilişkilerinin artmasına yönelik başta iş forumları, heyet ziyaretleri, toplantı ve seminerler olmak üzere bir dizi faaliyet yürütmek amacıyla kurulmuştur.

Somali ekonomisi büyük ölçüde tarım ve hayvancılığa dayanmakta olup, anılan sektörler ülke GSYİH'nin yüzde 40'ını, ihracat gelirlerinin ise yüzde 50'den fazlasını karşılamaktadır. 

İletişim

Barış Çuvalcı, 
İş Konseyi Bölge Direktörü
Tel: + 90 212 339 50 32
E-posta: bcuvalci@deik.org.tr

Akın Diblan
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 28
E-posta: adiblan@deik.org.tr

Evren Doğan,
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 51
E-posta: 
edogan@deik.org.tr

Saadet Gülmez, 
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 61
E-posta: sgulmez@deik.org.tr

İlkimeylül Biçer, 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 70
E-posta: ibicer@deik.org.tr

Talha Usluoğlu, 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 46
E-posta: tusluoglu@deik.org.tr

Aydan Er, 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 72
E-posta: aer@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

SOMALİ TİCARET VE SANAYİ ODASI
Adres: Maka Al Mukaramah Rd, Mogadishu Somalia
Tel: +252 621 56 16
E-posta: info@somalichamber.so
Web: www.somalichamber.so

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. MOGADİŞU BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Lido Plajı Mogadişu/Somali
Telefon:+252 618 86 84 91
E-posta: embassy.mogadishu@mfa.gov.tr

SOMALİ’NİN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Rabat Sok. No:24  G.O.P
Tel: +90 312 436 40 28
E-posta: info@somaliembassytr.org

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Ahmet Sami İşler

Başkan

Albayrak Şirketler Grubu - Trabzon Liman İşletmeciliği A.Ş.

Süleyman Demir

Başkan Yardımcısı

Erişler Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Zekeriye Demirci

Başkan Yardımcısı

Demirci Aroma Gıda San. Ltd. Şti.

Adnan Gültekin

Üye

Gültekin Kar İnşaat Taahhüt Tic. San. Ltd. Şti.

Bülent Demirca

Üye

Emay Uluslararası Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş.

Gökhan Kazova

Üye

Kazova Yapı İnşaat Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş.

Gürcan Köylügil

Üye

Select Turizm İnşaat ve Gayrimenkul Yatırım A.Ş.

Orhan Özyurt

Üye

Özyurt Madencilik İnşaat San. ve Tic. A.Ş.

Yayınlar

Raporlar

Türkiye-Somali İş Forumu Sonuç Raporu, 11 Nisan 2016

Etkinlikler

SOMALİ ENERJİ BAKANI AHMED’DEN TÜRK FİRMALARINA YATIRIM DAVETİ , 7.3.2019

SOMALİ ENERJİ BAKANI AHMED'DEN TÜRK FİRMALARINA YATIRIM DAVETİ

DEİK, SOMALİ ENERJİ BAKANI ABDİRASHİD MOAMED AHMED'İ AĞIRLADI

DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri, Ankara'da Enerji Bakanlığı ile resmi temaslarda bulunan Somali Enerji Bakanı Abdirashid Moamed Ahmed ve beraberindeki üst düzey yetkililerinden oluşan heyeti DEİK'te ağırladı. Toplantıda, Türkiye ile Somali arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler değerlendirilerek, önümüzdeki dönemde mevcut ilişkilerin geliştirilmesi ve özellikle petrol ve maden sektöründe kurulabilecek iş birlikleri ve atılabilecek adımlar detaylı olarak ele alındı.

Somali Enerji Bakanı Abdirashid Moamed Ahmed'in Türkiye ziyareti kapsamında DEİK ev sahipliğinde ve Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Erhan Barutoğlu başkanlığında düzenlenen çalışma toplantısı, Somali Parlamento Enerji Komisyonu Üyesi Abdirzak Dahir Mohamud, Somali Ankara Büyükelçisi Jama Abdulahi Mohamed, Türkiye-Madagaskar İş Konseyi Başkanı Yalçın Kıroğlu ve iki ülke özel sektör firma temsilcilerinin katılımıyla 7 Mart 2019 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

Somali Enerji Bakanı Abdirashid Moamed Ahmedaçılış konuşmasında, Somali'nin Türkiye ile uzun vadeli stratejik ortak olduğunu vurgulayarak, hükümetleri tarafından gerekli her türlü desteğin sağlanacağını ve ülkenin enerji sektöründe yatırımcı Türk firmalarına ihtiyacı olduğunu ifade etti. Somali'de petrol ve doğalgaz rezervlerinin Türk firmaları tarafından değerlendirilmesinin önemini vurgulayan Ahmed, 2018 yılı içerisinde Londra'da düzenlenen "Somali'nin Kalkınma Platformu" altında, ülkenin kalkınması için ülkedeki doğal kaynakların kullanılmasının ekonomiye katkısı olacağını söyledi.

Türk firmaları Somali'de enerji alanında yatırım yapabilir

Ahmed, Somali'nin kalkınması ve enerji kaynaklarının kullanılması kapsamında Türkiye'de önümüzdeki Nisan ayı içerisinde ‘Enerji ve Maden İş Forumu' düzenlenmesini planladıklarını vurguladı ve Enerji alanındaki Türk firmalarını Somali'ye yatırım yapmaya davet etti. Somali'nin insani yardım alan ülke ile anılmasını istemediklerini belirten Ahmed, ülkenin enerji alanındaki fırsatlarının keşfedilmesi ve bilinirliğinin sağlanması için Türk hükümeti ve özel sektörünün ülkeye yatırım yapmasını istediklerini kaydetti.

Doğu Afrika'ya açılan kapı: Somali

Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Erhan Barutoğlu, Afrika ve özelinde Somali ile yakın temaslar ile ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişebileceğini söyledi. Somali'nin doğu Afrika'ya açılan kapı olduğunu belirten Barutoğlu, "Bugün sadece enerji sektörünü değil, aynı zamanda inşaat ve altyapı, tarım, yapı malzemeleri, sağlık turizmi, makine gibi sektörleri de değerlendirmemiz gerekiyor. İş birliği yapabileceğimiz sektörlerde know-how'u paylaşabiliriz" dedi. İki ülkenin kazan-kazan yaklaşımı ile ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştireceğine değinen Barutoğlu, Somali'deki insan kaynağı ile sürdürülebilir kalkınma ve sanayileşmenin temelindeki enerji sektörünün gelişecebileceğini söyledi. Türk özel sektörünün Somali'deki enerji alanındaki fırsatları değerlendirebileceğini vurgulayan Barutoğlu, Somali'nin enerji ve özelinde güneş ve rüzgar enerjisinin fırsatlar barındırdığını kaydetti.

Toplantı, aile fotoğrafının çekimi ile sona erdi. 

İlgili Resimler

TÜRKİYE - SOMALİ İŞ FORUMU , 3.5.2018

DEİK/Türkiye- Somali İş Konseyi tarafından 03 Mayıs 2018, Perşembe günü İstanbul'da Türkiye- Somali İş Forumu gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Mobilya, gıda, ilaç, balıkçılık, tarım ve hayvancılık ve enerjialanlarında faaliyet gösteren firmalardan oluşan Somali heyetinin katılımı ile gerçekleştirilecek forumda, Somali'de iş fırsatları ve enerji, tarım ve hayvancılık, eğitim ve sağlık yatırım fırsatlarına ilişkin sunumlar ve ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir.

Katılımcı listesi ve taslak programı ekte yer alan iş forumuna katılmayı arzu eden üyelerimizin 26 Nisan 2018, Perşembe günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/645/10719 bağlantısında yer alan katılım formunu doldurmaları rica olunur. Bahsekonu foruma ilişkin toplantı yeri ve saati bilahare tarafınıza bildirilecektir.

İletişim: İlkimeylül Biçer,Tel: 0212 339 5070, E-Posta: africa@deik.org.tr

Somali Başbakanı’nın Ülkemizi Ziyareti Kapsamında Türkiye-Somali İş ve Yatırım Forumu, 22 Şubat 2016, İstanbul , 22.2.2016

Somali Başbakanı Omar Abdirashid Ali Sharmark’nin, ülkemize gerçekleştireceği resmi ziyaretleri kapsamında ve T.C. Başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun himayelerinde, 22 Şubat 2016 Pazartesi günü, Intercontinental  İstanbul Oteli’nde, 15:00-20:30 saatleri arasında Türkiye-Somali İş ve Yatırım Forumu düzenlenecektir. 

Türkiye-Somali ilişkileri Osmanlı İmparatorluğu dönemine uzanan bir geçmişe sahiptir. Ülkemizin Somali politikası kapsamlı bir stratejiye dayanmakta olup, Somali’ye yönelik kalkınma projelerimiz ve ilişkilerimizin her alanda geliştirilmesine yönelik anlaşmalar, bahse konu stratejimizi sağlamlaştırmaktadır.

Somali ekonomisi büyük ölçüde tarım ve hayvancılığa dayanmakta olup, anılan sektörler ülke GSYİH'nin % 40’ını, ihracat gelirlerinin ise % 50'den fazlasını karşılamaktadır. Toplam ihracatı yaklaşık 600 milyon ABD Doları, ithalatı ise yaklaşık 1,5 milyar ABD Doları’dır.Şeker, mısır, deri, balık, kömür ve muz Somali'nin başlıca ihracat ürünleridir.Gıda işleme ve paketleme, enerji, tarımsal ekipmanlar, inşaat malzemeleri, tekstil ve konfeksiyon, ticaret alanlarında iş dünyamıza işbirliği fırsatları sunmaktadır.

Heyet listesi bilahare paylaşılacak olup, anılan Foruma katılmak isteyen üyelerimizin http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/142/6073 bağlantısında yer alan online başvuru formunu doldurmaları ve 17 Şubat 2016 Çarşamba günü mesai bitimine kadar  ödeme ile birlikte kayıt işlemlerini tamamlamaları  önemle rica olunur.

İlgili Resimler